Środowisko przechowywania pijawek jest bardzo ważne. Pijawki należy umieścić w szklanym, plastikowym lub ceramicznym naczyniu (nie tolerują one metali ciężkich). Należy pamiętać o tym, aby zapewnić pijawkom dostęp do tlenu. W pokrywkach należy zrobić niewielkie otwory lub pojemnik można przykryć gazą.

Do przechowywania pijawek najlepsza jest woda źródlana wolna od chloru i metali ciężkich. Można użyć również zwykłej wody po jej przegotowaniu i ochłodzeniu lub wody destylowanej z dodatkiem soli (0,3-0,5 g na 1 litr wody). Optymalne pH dla pijawek to 6-7. Wodę należy wymieniać co 3 – 4 dni, nie dopuszczając do jej zabrudzenia. Maksymalna ilość pijawek na 1 litr wody to 20 sztuk.

Zakres tolerancji temperatur przez pijawkę waha się od 5 do 20 stopni, można więc przechowywać je w lodówce lub w zacienionej części pokoju. Należy unikać miejsc nasłonecznionych lub ciepłych pomieszczeń.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że pijawki są używane są jednorazowo. Po terapii pijawkę należy zutylizować w specjalnym zakładzie.

Instytut Hirudologii Sanus